Tarihçemiz

Bademmutfak’ın kurucusu Gıda Mühendisi  Beyhan Ildız , kendini anlatırken bakın neler diyor. ” Kendimi bildim bileli mutfakta bir şeyler yapmaktan ve yaptıklarımı tattırmaktan keyif alırım. Değişik şeyler denemek, yeni tatlar bulmak ve bu lezzetleri paylaşmak en güzel şey. Küçüklüğümde her şey evde yapılırdı ev ve misafir yemekleri, misafir için pastalar, kurabiyeler, hatta salça, reçel,salamura zeytin, ekmek, yoğurt, açma börek, peynir -  bunlar yapılırken bir şekilde elimi, kulağımı, gözümü üzerlerinden eksik etmezdim.”

Bu merakı üniversite tercihinde de etkili oldu ve 1994 yılında Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.

Mesleki çalışma hayatında çalıştığı bazı alanlar, gıda teknolojisi ve üretimi ile ilgili olarak ; salamura teknolojisi, gazlı içecekler, toplu yemek hizmetleridir. Aynı zamanda tekstil sektöründe  de ithalat ve ihracat bölümlerinde çalıştı.

Mesleki bilgilerini işinde kullanmanın yanı sıra çevresindeki yakınları ile paylaşmaktan da keyif alır. Bunlar günlük yaşamımız için önemli bilgilerdir. Örneğin; doğru mutfak kullanımı, kaliteli ve sağlıklı yiyecek hazırlama yöntemleri, doğru malzeme seçimi ve sağlıklı yaşam için gerekli yeni bilgiler gibi.

Aynı zamanda mutfakta kısa sürede harikalar yaratma ve misafirlerine lezzetli yemekler hazırlama konusunda da geri kalmaz.

Bu merak onu 2006 yılında İstanbul’daki kurslara taşıdı. Pastacılık ve çikolata konusundaki deneyim ve bilgilerini arttırdı.

Bu bilgi ve deneyimleri ile bayram çikolataları, doğum günü pastaları yapmaya başladı ve çevresindekiler ile paylaştıkça kendini Bademmutfak projesinin içinde buldu.

İzmir de “profesyonel pastacılık, çikolata  ve yemek” konularında kurs veren bir yerin olmadığını görüp bu konuda bir öncü olmaya karar verdi, 2008 yılında BADEMMUTFAK ile bu alandaki iş hayatına başladı.

Kurs programlarını hazırlarken amacı, “bu işin meraklısı bu kursa geldiğinde aradığını bulmalı” oldu. Hazırladığı kurs programlarındaki temel içerik ; reçete okuma, malzeme ve ekipman tanıma, genel ve kültürel bilgiler, hazırlama sırasında  püf noktaların aktarımı başlıklarını tamamen uygulamalı olarak aktarma şeklindedir. Amacı, kurs sonunda kursiyerin eliyle yaptığı kaliteli, lezzetli, sağlıklı ürünleri götürürken,aynı zamanda da bilgi dolu, mutlu şekilde ayrılmasıdır. 7 den 70’e mutfağa ilgi duyan herkesin Bademmutfak da aradığını bulması mümkündür. İster hobi amaçlı olsun, ister meslek edinmek amaçlı olsun yıl boyunca programlara katılmak mümkündür. Bireysel ya da kurumsal eğitimleri ile Bademmutfak İzmir’de en doğru adrestir.

Pasta ve çikolata kurslarına katılan ve memnun olan kursiyerler yemek kursları da talep etmeye başladılar. Bademmutfak yemek konusunda da katılımcı memnuniyetini hedef edinerek, bu işi profesyonel olarak yapan çalışma arkadaşları ve program ortakları ile birlikte farklı, lezzetli, orijinal yemek programları hazırlamaya başladı.. Bademmutfak yemek programlarında Türk mutfağından Dünya mutfaklarına pek çok yemek programlarını bulmak mümkündür.

Sadece yemekten hoşlanan Bademmutfak hayranları ise, butik ürün siparişi vermek istediler ve Bademmutfak  butik ürün siparişleri almaya başladı. Kendisinin bu işi yaparken aldığı keyif, yaptığı ürünlere yansıdığı için mükemmel çalışmalar ortaya çıkmaktadır. Özel tasarım çalışmalarında kaliteli, lezzetli, sağlıklı ve özgün ürünler bulmak mümkündür.

Kurslara gelen kursiyerler malzeme, ekipman bulmakta destek istediği için malzeme ve ekipman satışı bölümü kurulmuştur. Bademmutfak satış köşesi ile kurstan sonra da kursiyerin her zaman yardımcısı ve destekçisi olmaya devam etmektedir. Malzeme ve ekipman ihtiyacı konusunda açığı kapamaya çalışmaktadır.

Bademmutfak  her yıl kursiyerlerinden gelen ilgi ile katılımcılarını yeniliklere taşımaya devam edecektir. Hedefi, İzmir ve çevresinde çikolata, pasta ve yemek  konularında doğru bilgileri paylaşmak ve  bunu geliştirmeye çalışmaktır.

Herkesin Bademmutfak’a gelmek için bir sebebi vardır. Bir kursa gelin Bademmutfak ailesinin bir parçası olduğunuzu hissedeceksiniz ve diğer aktiviteleri sabırsızlıkla bekleyeceksiniz.

Beyhan Ildız
Gıda Mühendisi